Çocuklarınızın arkadaşları ile sosyalleşmesinden geri kalmasını önleyin.

Skype, Zoom, Google Hangouts, Whatsapp gibi araçlarla çocuklarınızın arkadaşları ile iletişimde kalmasına, beraber oyunlar oynaması için destek olun. 40 dakika görüşmeye kadar Zoom ile 100 kişiye kadar grup konuşması yapmak mümkün. Skype da yine çok kullanılan ücretsiz bir platform. Telefon ekranları 4’ten fazla çocuğun beraber oyun oynamasına ve birbirlerinin yüzlerini görmesine, yüz ifadelerini anlamasında yetersiz kalabilir ama tabii ki çocukların iletişimini sürdürmek önemli. 

Bu platformları çocukların sadece akranları ile değil; akrabaları, yetişkin arkadaşları ile görüşmeleri için kullanabilirsiniz. Evde kalmak durumundaysanız ya da yaşla aile bireylerini istediğiniz kadar sık ziyaret edemiyorsanız onlarla görüntülü konuşabilir, ekran karşısında çay saati için hatta çocuğunuzun da oynamaktan zevk alacağı bir oyun için buluşabilirsiniz.

Çocuklarınızın Play Station veya çevrimiçi bilgisayar oyunları karşısında geçirdiği vakit okulların eğitime ara vermesi ile artmış olabilir. Çocuğunuzun ekran başında vakit geçirmesini istemeyen veya geçirdiği vaktin kontrolden çıktığını düşünen ebeveynlerdenseniz kaygılarınız bu sıralarda artmış olabilir.  Bu konuda haklısınız ve yalnız değilsiniz. Özellikle çalışan ebeveynlerin çocuklarının ekran başında geçirdiği vakti gözlem altında tutabilmesi çoğu zaman mümkün olmuyor.

Zor zamanlar geçiriyoruz ve hayatımızın akışı şu sıralar tamamen bizim elimizde maalesef olamıyor. Endişe etmeyin. Günlük rutinlerimiz bozulmaya başlasa da çocuğunuzun ekran karşısında geçirdiği vaktin kalitesini arttırmak, çocuğunuza bu zamanlarda destek olmak da sizin elinizde. Unutmayın bu zamanlarda sadece sizin değil çocuğunuzun da bütün rutini değişti. Anlayışlı olmaya çalışın. 

Çocuklarınız arkadaşlarıyla, yaşları uygunsa ve her daim çevrimiçi olabiliyorlarsa arkadaşlarıyla sık sık görüştüğünü söyleyebilir. Siz onları grup halinde ve görüntülü konuşmaları için teşvik edin. Daha küçük çocuklar arkadaşlarıyla çevrimiçi oyun oynadıklarını ve iletişimde kaldıklarını söyleyebilirler. Siz yine de onların yukarıda bahsi geçen araçlarla zaman zaman internet üzerinden görüntülü konuşmaları için cesaretendirin.

Kendileri bu araçları aktif kullanamıyor olabilirler, onlara teknik konularda yardımcı olun. Çocuklarınız görüşmek istiyorsa diğer çocukların velileri ile iletişime geçebilir, çocuklarınızın da onaylayacağı bir saatte bir buluşma ayarlayabilirsiniz.

Çocuklarınız bu görüşmeleri sırasında yalnız kalmak isteyebilirler. Nasıl biz her zaman başkalarının yanında arkadaşlarımız ile rahatça sohbet edemiyorsak onlar da yanlarında bir yetişkin varken arkadaşları sohbet etmek istemeyebilirler. Çocuğunuzun yalnız zamanı olduğunu anlayın ve eğer teknik bir ihtiyacı yoksa ya da kalmanızı özellikle istemiyorsa arkadaşlarıyla görüşebileceği rahat alanda bırakın. Ara ara bir ihtiyacının olup olmadığını sormaya gidebilirsiniz tabii ki.

Çocuklarınızın arkadaşlarıyla online olarak oynayabileceği oyunlar için yazımıza bakabilirsiniz.

Kategoriler: Aktiviteler

1 yorum

jıj · 14 Nisan 2020 5:48 pm tarihinde

başka oyun önerisi var mı? Zoom dışında nelerle bağlanabilirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir