Bir önceki yazımızda çocukların evde yapabileceği aktivitelerin bir kısmını derlemiştik. Aşağıda çocukları görüntülü konuşma / görüşmeleri sırasında beraber oynayabileceği oyunları derledik. Çocuklarınıza bunları öneri olarak götürün; oynaması/ oynamaları için baskı kurmayın. Çocukların hayalgücü oldukça güçlü. Kendileri başka oyunlar yaratabilir, sadece sohbet etmek isteyebilirler. Bu oyunları aile üyelerinizle de oynamanız tabii ki mümkün.

Haydi Çiz!

Çocuklar görüşmeden önce kağıt ve kalemlerini hazır ederler. Çocuklar eğer 3 kişiden fazla ise gruplara ayrılır. Oyuna başlayacak kişiyi kendi belirledikleri bir yöntemle seçerler. 

Çocuklar sırayla aklında tuttukları bir objeyi çizmeye çalışır. İlk çizen çizdiği resmi kameraya doğru gösterir ve takım arkadaşı bu nesnenin ne olduğunu bulmaya çalışır. Eğer 30 saniye içinde bilebilirlerse o takım puan kazanır ve sıra karşı takıma geçer. Bilemezlerse eğer puan kazanmazlar ve sıra karşı takıma geçer.  

İsterseniz bu linkten online olarak oynayabilirsiniz.

Öneriler:

Çocuklar kendi aralarında bir kategori belirleyebilir. Yiyecek şeyler, hayvanlar, araçlar ya da cansız varlıklar gibi. Çocuklarınızın sadece somut değil soyut konseptleri de oyunlarına dahil etmeleri oyunu hem daha eğlenceli yapabilir hem de hayal güçlerinin gelişmesine, sosyal duygusal öğrenmelerine katkı sunabilir. Örneğin duygularımız kategorisi gibi…

Gülmeme Yarışması (Challange)

Taraflardan biri karşısındakini güldürmeye çalışır ve karşısındaki gülmemeye çalışır. Gülmediği süre kadar puan alabilir veya 1 dakika gülmez ise sıra kendisine geçebilir. Oyuun Urallarının çocuklar tarafından belirlenmesine izin verin

Haydi Bul!

Çocuklardan biri bir objenin çeşitli özelliklerini sıralar. Karşı taraf ise buna uygun bir obje bulup göstermeye çalışır.

Siyahi, yuvarlak ve  parlak…

Kaç özelik olacağını yine çocuklar belirleyebilir. Unutmayın çok fazla sıfat işleri zorlaştıracaktır.

Aynanda Söyle

Bir-iki-üç diye sayıldıktan sonra oyuncuların her biri rastgele bir kelime söyler. Tekrar bir iki üç sayılır ve oyuncular iki kelime ile de bağlantılı başka bir kelime söyler. Oyunun amacı sonunda aynı kelimeyi aynanda söylemektir.

Örneğin

Bir – İki – Üç

Birinci oyuncu 
İkinci Oyuncu
ElmaOkul

Bir – İki – Üç

BahçeÖğle Yemeği

Bir – İki – Üç

PiknikPiknik

Hangisi Doğru

Oyunculardan biri kendisi hakkında 3 şey söyler. Bunlardan biri yanlış olmalıdır. 

Diğer oyuncular hangisinin yanlış olduğunu bulmaya çalışır. 

Grupça tartışıp bulmaya çalışabilirler; bulamazlarsa sıra yine aynı oyuncudadır. Bulurlarsa sıra saat yönüne göre bir sonraki oyuncuya geçer.

Oyun bireysel olarak da oynanabilir. Yanlış olanı bilen bir puan alır ve sıra ona geçer gibi…

Kelime Bulmaca

Aslında hepimizin de bildiği bir oyun.  İlk oyunu belirlenen kategoriden (meyve,isim,şehir) bir kelime söyler, sıradaki oyuncu o kelimenin son harfi ile başlayan bir kelime söylemelidir. 30 saniye içinde kelime bulamayan oyuncu oyundan çıkar. 

Sessiz Sinema

İki veya daha fazla kişi ile oynanabilir.

Ses ve söz kullanmaksızın bir kelimeyi, filmi, kitabı diğer(ler)ine anlatılmaya çalışılır. Bireysel veya takım halinde oynanabilir. Takımlar halinde oynanması şöyledir: Grup iki takıma bölünür. Sırası gelen anlatıcıya (tercihen herkes sırayla anlatır) karşı takım seçtiği kelime, film, isim vs  anlatıcının takım arkadaş(ları)ı arkasını dönmüşken yazılı olarak gösterilir. Bunu anlatıcı takım arkadaş(lar)ına belli bir süre içinde anlatmaya çalışır. Tek kelime ise bir dakika, iki kelime ise 2 dakika gibi bir süre belirlenebilir. Kelimeleri anlamından bağımsız hece ve hatta harflere bölerek anlatmaya çalışmak oyunun ruhuna aykırıdır. 

Daha fazla oyun önerisi için diğer yazılarımıza göz atabilir, Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir