Halihazırda evden çalışan bir ebeveyn olabilirsiniz, belki de sağlığımızı korumak ve virüsün yayılmasını engellemek için önlem olarak evden çalışmaya başladınız. Tabii okullar da uzaktan eğitim veriyor. Bazı ebeveynler için bu sürecin çok zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Birçok ebeveynin ise başka bir bakım verenden yardım alma şansı yok. İşe gidiyor olsanız bile eve döndüğünüzde enerjisini atamamış, bütün gün evde tıkılı kalmış, arkadaşlarıyla bağlantıda kalamamış çocuğunuzun canı sıkılmış olmaz mı?

Öğretmenler, çocuk gelişimi uzmanları ve veliler, bir tür günlük rutin oluşturmanın, çocukların (ve dolayısıyla ebeveynlerinin) daha az stresli hissetmelerine; kaygı ve belirsizlik içinde yaşadığımız şu dönemde bir rahatlık hissi vermesine yardımcı olacağı konusunda hemfikirdir. Günün üçüncü Zoom toplantısına bağlanmaya çalışırken çocuklarınızı meşgul etmek için yapabileceğiniz birçok küçük şey var. 

Eski bir öğretmen olan  Liz Kleinrock, “günlerinize yeni yapılar eklemek önemli olsa da, evinizi bir anaokulu sınıfına dönüştürmeniz gerektiği anlamına gelmez” diyor. 100 ataç saymak gibi birçok basit ve eğlenceli etkinlik, çocukların akademik becerilerini daha yaratıcı ve serbest bir şekilde pratik etmelerine yardımcı olabilir. (Sadece bu oyunu ataçları yemeye çalışacak kadar küçük çocuklarla oynamayın.) Eğitimci ve bir anne olan  Britt Hawthorne, bütün gününü evde çocuklarıyla geçirmeye başlayan ebeveynlere, kendileri için neyin işe yaradığını gözlemlemek için biraz zaman ayırmasını tavsiye ediyor. “Başkasının umutlarını, hayallerini ve kaynaklarını temel alan bir program yapmak yerine ailenizi takip edin” diyor.

Bu yazımızda biz de sizin için siz çalışırken çocuğunuzu da ekran başından uzak tutacak; okul saatleri dışında ya da yarım saatlik teneffüslerinde sizin çalışmanızı aksatmadan çocuğunuzun yapabileceği hatta beraber yapabileceğiniz aktiviteleri derledik. Ama Britt Hawthorne’nin de dediği gibi bunların hepsi size veya çocuğunuza uygun olmayabilir. Kendinizin ve çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu, çocuğunuzun nelerden zevk aldığını siz ve çocuğunuzdan daha iyi kimse bilemez. Lütfen günlük ev rutininizi oluştururken çocuklarınızın fikrini alın; onlarında karar alım süreçlerine katılmalarına önem gösterin. 

Korona Günlerinde Çocukların Yapabileceği Aktiviteler

Dikiş Saati

Çocuklara uygun dikiş setlerini veya iğneleri internet üzerinden kolayca temin etmeniz mümkün. Evde kendiniz de ucuna bir delik açabildiğiniz ucu çok sivri olmayan bir çubuğu kullanabilirsiniz. Renkli ipler/ yünler ve bir parça kumaş da buldunuz mu dikiş seti hazır! 

Çocuğunuzun evde sökülen bir şeyi dikmesini isteyebilirsiniz ya da bir kasnağa geçirdiğiniz / sabitlediğiniz kumaşa çocuğunuz istediği deseni canlandırabilir. Önce kumaşın üstüne çizimi yapabilir ya da siz yardım edebilirsiniz. 

Örgü örmeyi öğretebilirsiniz. Oğlunuzun / kızınızın yaşı daha küçükse güvenli şişlerden kullanabilirsiniz. Oyuncaklara kıyafet ya da atkı, örtü gibi kendi kullanabileceği ürünler üretebilir.  

Küçük yaştaki çocukların bu aktivite sırasında bir miktar denetime ihtiyacı olacaktır, bu nedenle siz çalışırken çocuğunuzun da sizinle masa da oturabilir.

Evinizi bir restorana dönüştürün

Uzmanlar, küçük çocukların ev işlerine dahil edilmelerinin onları meşgul etmenin harika bir yolu olduğunu kabul ediyor. Çocukların kendi atıştırmalıklarını yapması, bir çorapla  etrafın tozunu almak, yerdeki kırıntıları belki kendi yaptığı bir süpürgeyle temizlemesi onları eğlendirir. (Kızınız / oğlunuz bir karton parçasına yapıştırdığı bir bantla ya da evin bahçesi müsaitse topladığı ince dallarla kendi süpürgesini yapabilir.) 

Çocuklar atıştırmalıkların ve yemeklerin hazırlanmasına yardımcı olabilirler. Evinizin bir restoran olduğunu hayal ederek ve çocuğunuzdan garson ya da aşçı olmasını isteyerek bu etkinliği daha da ileriye götürebilirsiniz. Şu sıralar bir kafeye ya da restorana gitmemiz maalesef mümkün değil ama salonunuzu bir restorana kolayca çevirebilirsiniz!

Sürpriz kutu

Çocuğunuz için farklı içeriklerde kutular hazırlayabilirsiniz. Kutulara sayılar verin, çocuğunuz canının sıkıldığını söylediğinde ya da ekran başında yeter kadar vakit geçirdiğinde bir zar atmasını isteyin ve gelen sayıya karşılık gelen kutuyu verin. Kutuları resim malzemeleri, origami malzemeleri, puzzlelar, hikaye küpleri, dikiş malzemeleri, ipler, hamur, kil gibi birbirinden farklı içerikle doldurun. Kutunun içindekilerle çocuğunuzun bir şey üretmsini isteyin. Çok sevdiği ve her zaman oynayamadığı bir oyuncağı kutulardan birine dahil edebilirsiniz böylece çocuğunuz zar atıp kutu almak için daha hevesli olcakatır.

Bingo

Instagram ve Facebook üzerinden son zamanlarda sık sık insanların hazırlayıp birbirini etiketleyerek paylaştığı bingoları görmüş olabilirsiniz. Siz de çocuğunuz için bir tane hazırlayabilirsiniz.  Bir hafta içinde yaptıklarını işaretleyebilir. Aşağıdan yukarı ya da sağdan sola bir sıranın tamamını işaretlediğinde BINGO!

Örnek olarak biz hazırladığımızı aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

BİNGO
Yeni dans hareketlerine çalıştımLegolarla bir şey inşa ettimMatematik Ödevimi yaptımBir kitap bitirdimArkadaşlarımla görüntülü konuşmada bir oyun oynadım
Resim yaptımPencereden 4 farklı kuş türü gözlemledimDaha önce hiç yapmadığım bir yemek yaptımBir kale/çadır inşa ettimYüz yüze görüşemediğim aile bireylerinin ikisi ile görüntülü konuştum
Sesli kitap dinledimKodlama yaptımUzun zamandır oynamadığım bir oyuncağımla oynadımMerak ettiğim bir konu hakkında sorular çıkardım ve araştırdımAile üyelerimden biri hakkında daha önce bilmediğim bir şey öğrendim
Kutu oyunu oynadımDerslerimle ilgili anlamadığım bir şeyi bir arkadaşıma danıştımAnnem/Babam/Kardeşim bana yeni bir şey öğrettiBir video/film çektimBir hikaye yazdım / resmi yaptım.
Ev içinde kullanılacak bir şey ürettim/tasarladım(telefon tablet tutacağı, renkli bir lamba, masa süsü vs)Evde bozulan bir şeyin tamir edilmesine yardım ettim.Kullanılmış plastik ve ambalajlardan bir heykel yaptımSokak hayvanları için bir ev yaptım.Evimizin / apartmanımızın bahçesinde 5 farklı yaprak topladım.
Flipbook (Çevirmeli Defter) hazırlamak

Çocuğunuz bir flip board hazırlayabilir. Çizmeyi en sevdiği karakteri dans ettirebilir, koşturabilir, arkadaşlarıyla buluşturabilir. Youtube’da ipucu verecek birden çok örnek de mevcut.

Asistan olmak

Eğer işyeriniz önlem almak için evden çalışmanızı istediyse ve bütün gün bilgisayar başında olmanız gerekecekse çocuğunuza size yardım etmesi için işinizle alakalı küçük görevler verebilirsiniz. Bir şeylerin kesilmesi; çocuğunuz okuma yazma biliyorsa bir şeylerin not alınması (bilmiyorsa bunu resimlerle yapabilir), sizin günlük işlerinizin programını ve takviminizi hazırlamak, kalemlerinizi düzenlemek, hatta okumanız gerekenler varsa belki ondan okumasını rica etmek. Ev işlerini yaparken de çocuğunuzla iş bölümü yaptığınızdan, bir görevi/sorumluluğu olduğundan emin olun. 

Fikir kutusu hazırlayın

Çocuğunuzdan bir kutu hazırlamasını isteyebilirsiniz. Kutunun hazırlanma süreci bile bir eğlence! Kutuyu istediği gibi süsleyebilir, boncuklar ve pullar yapıştırabilir. Bu bir Fikir Kutusu- özel bir tasarımı olmasını hak etmiyor mu? Dilerseniz kutunun kendisini de evdeki malzemelerden; karton kağıt veya kullanılmış plastik materyallerden yapabilirsiniz. 

Kutu dikdörtgen veya kare olmak zorunda da değil. Şeklini çocuğunuzun karar vermesine izin verin. Belki de bu bir Fikir Küresi  olacak!

Çocuğunuzun yapmayı sevdiği şeyleri kağıtlara not almasını isteyin; ya da siz onun için yazabilirsiniz. Bunları hazırladığı kutunun içine atın. Çocuğunuz sıkıldığında, ben ne yapacağım şimdi dediğinde, sizin mesai saatlerinizde illa sizinle oynamak istediğinde (çalıştığınızı ve günlük rutininizin siz evde olsanız da devam etmesi gerektiğini  hatırlatmayı unutmadan) kutudan bir kağıt çekmesini isteyin. 

Kutuya yapmayı sevdiği fiziksel hareketleri de eklemesini isteyebilirsiniz. Aklına gelmezse siz kutuya birkaç hareket ekleyebilirsiniz (çocuğunuzun haberi dahilinde). Belki bir kağıt çektiğinde evde tek ayakla on kere zıplaması; yatakta 3 takla atması; 15 tur hulahop çevirmesi gerekebilir!

Çizgi Film Yapmak

Kızınız/oğlunuz ekran başında çok vakit geçirmek istedikleri zaman kendi çizgi filmlerini yapmaları için onları teşvik edebilirsiniz. 

Hikaye küpleriniz varsa bunları kullanabilir ya da kendi hikaye küplerinizi oluşturabilirsiniz. Çocuklarınızı teşvik etmek için siz de bir çerçeve verebilirsiniz. Bir kahraman, iyi -kötü  karakterler, bir dinozor belki bir ejderha… Çocuklarınız hikayelerini ya da yarattıkları çizgi filmleri dinlemeye vakit ayırdığınızdan lütfen emin olun. 

Eğer bilgisayardan ve animasyondan anlıyorsanız belki bunları gerçekten bir filme dönüştürebilirsiniz. Tabii yönetmenin çocuğunuz olması koşuluyla. Animatron gibi uygulamalar ve araçlar çocuklarınızın bilgisayar üzerinden kendi animasyonlarını yapmalarını sağlıyor. Genellikle ara yüzleri İngilizce olsa da bu çocukların önünde bir engel oluşturmuyor. İnternet üzerinden erişebileceğiniz animasyon uygulamalarına şu yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Kategoriler: Aktiviteler

1 yorum

Çocukları Coronavirus nedeniyle evde öğrenen ebeveynler için 9 ipucu – Pozitif Çocuklar · 14 Nisan 2020 2:53 pm tarihinde

[…] varsa siz çalışırken çocuklarınızın da kendilerini oyalayabileceği aktiviteleri içeren yazımıza göz […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir