1. Kodlama yoluyla çocuklar hesaplama becerilerini öğrenebilir

Çocuklar kod yazmayı öğrendiklerinde sadece bilişsel beceriler geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda problem çözme sürecini de öğrenirler. Bu süreç, problemleri mantıklı bir şekilde parçalara ayırırken ve bunları çözmek için gerekli adımları oluştururken örüntü tanımayı ve kullanmayı içerir. 

2. Kodlama yeni okuryazarlıktır

Günümüzde çocuklar tamamen farklı bir dünyada büyüyorlar. Bilgisayarlar, cep telefonları, Netflix ve Youtube hayatların ayrılmaz bir parçası oldu. Aslında, oyuncaklar bile dijital ve çoğunun programları var. Teknolojiyi nasıl kullanacağınızı bilmek bir şey olsa da, arkasındaki bilimi anlamak tamamen başka bir şeydir. Kodlama, çocukların bu sistemlerin ve programların işleyişini anlamalarına yardımcı olur. Sihri anlamak diyebiliriz buna.

3. Kodlama, çocukların problem çözme becerilerini öğrenmelerine yardımcı olur

Kodlama, çocuklara zor problemleri farklı parçalara ayırmayı öğretir. Bu teknik başka birçok alana da aktarılabilir. Örneğin, bilim adamları sorunları birer birer test etmeden önce bir hipotez bularak ele alırlar. Benzer şekilde, araç mekaniği, sorunun nerede olduğunu bilmek için her seferinde bir parçayı değiştirerek araç sorunlarını teşhis eder. Kodlamada, bilgisayar programcıları bir hipotez oluşturarak ve hangisinin problemi çözebileceğini test etmek için kodları değiştirerek hataları anlayacaklardır.

“Çocuklar için kodlama mümkün olduğu kadar genç bir şekilde sunulmalıdır. Sadece yarının iş piyasası ile lakalı olacak becerileri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda matematik, okuma, heceleme ve problem çözme gibi birçok alandaki becerileri güçlendirmeye yardımcı olur. İleride çocukların geometri, trigonometri, istatistik, veri analizi, fizik ve daha pek çok alanda becerilerini geliştirmelerine destek olur. ”

(Codakid CEO’su David Dodge)

4. Kodlama kariyer fırsatları ile birlikte gelir

Mevcut küresel ekonomide rekabet edebilmek için öğrencilerin teknolojiyi içeren kapsamlı bir beceri setine sahip olmaları gerekmektedir. Aslında, gelecekte nasıl kodlanacağını bilmemenin, hayatın bazı alanlarında okuma yazma bilmemekle eş tutan uzmanlar mevcut. Çoğu iş, temel bilgisayar becerilerine sahip olmanızı gerektirir. Giyim butikleri ve restoranları bile şu anda bir çeşit bilgisayar bilgisine ihtiyaç duyuyor. Kod yazmayı bilenlerin fırsatları kesinlikle gelecekte artacaktır. Çocuğunuzun iyi bir kariyeri olsun isteyebilirsiniz ama unutmayın çocuğunuzun kodlamaya ilgisi ve merakı olması, kendisinin öğrenmek istiyor olması önemli. Herkes bu alanlarda çalışmayacak, çocuklarınızın güçlü yanlarının farkına varın ve onlara kulak verin.

5. Kodlama, çocukları gelecekte önemli becerilerle donatır

Teknolojinin ve yaygınlığın hayatımızdaki devam eden önemi, kodlama becerisine sahip birçok insanı gerektirecektir. Bilgisayar kullanımını gerektirmeyen diğer birçok iş bile bir tür kodlama gerektireceği düşünülüyor. Ayrıca, çocukların nasıl kodlanacağını öğrenirken iletişim, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve işbirliği gibi diğer önemli becerileri de öğreneceklerdir.

6. Kodlama yaratıcılığı kolaylaştırır

Yetişkinlerin aksine, çoğu çocuğun kutunun dışında düşünmelerini sağlayan yaratıcı zihinleri vardır. Çözümlerin ve kodlama çeşitlerinin sürekli araştırılması, onları yaratıcı zihinlerini maksimum düzeyde kullanmaya motive edebilir. Kod yazmayı hızlı bir şekilde öğrenen çocuklar, kodlama ve hikaye anlatımı arasındaki bağlantıyı görebilir. Hem kodlama hem de hikaye anlatımı normalde benzer bir örüntü izler (başlangıç, orta ve bitiş). Dolayısıyla, bu yaratıcı ilham onlara yazılı ve topluluk önünde konuşma konusunda yardımcı olabilir.

7. Kodlama öğrencilerin karşılaştığı problemlerle başa çıkmasına yardımcı olabilir

Kodlama veya programlamada, çocuklar problemleri nasıl ele alacaklarını ve herhangi bir hatayı nasıl tahmin edeceklerini, o hatadan öğrenip bir sonraki adıma nasıl geçeceklerini öğrenirler. Doğru kodların nasıl yazılacağını bilmek, tüm bir programın çökmesini önlemeye yardımcı olabilir. Dahası, özellikle çocuklar eğer yarattıkları şey iyi çıkmıyorsa, devam etme eğilimindedirler. Ayrıca, neyin işe yaramadığını, niçin çalışmadığını ve iyi çalışmasını sağlamak için neler yapılabileceğini incelemeye mecburdurlar.

Kodlama tesadüfen popüler hale gelmedi. Nasıl kodlanacağını bilmenin özellikle genç nesil için çok önemli olduğunu birçok kaynaktan duymak mümkün. Bill Gates’in dediği gibi, program yazmayı öğrenmek sadece daha iyi düşünmenize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda zihninizi de genişletir. Bu, öğrenciler ve çocuklar için kodlamanın birçok faydası olduğu anlamına gelir. 

Kodlama çocukların birçok becerisini destekleyebilir, ama bunları destekleyen sadece kodlama olmadığını unutmayın. Her çocuğun kodlamaya aynı şekilde ilgi göstermeyeceğini de göz önünde bulundurun.

 İleriki hayatında kodlama veya mühendislik, bilgisayar ile ilgili bir işle uğraşmayacak bile olsa hayatının vazgeçilmez bir parçası olan sanal dünyanın nasıl işlediğine dair bir bilgisi olması onu daha sağlıklı bir medya kullanıcısı yapacaktır. 

Çocukların kodlamayı öğrenebilmesi için en iyi kodlama yazılmlarını ve programlarını derlediğimiz yazımıza da bir göz atın. Çoğu programın arayüzü İngilizce. Çocuğunuz İngilizce konusunda yetkin olmasa bile bu programları kullanırken hiç zorlanmayacaklardır. Siz  bu konuda destek olabilirsiniz veya güvendiğiniz bir sözlük uygulamasını çocuğunuza önerebilirsiniz. Evinizde sözlüğünüz varsa bunu da kullanabilir.0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir