Coronavirus salgını dünya genelinde daha ciddi hale gelmeye devam ettikçe iş yerleri, okullar, restoranlar ve cafe-barlar kapanmaya başladı. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de ülke genelinde okullar uzaktan eğitime başladı. Üniversite öğrencileri çevrimiçi eğitime çabuk adapte olurken anaokulu ya da ilkokul öğrencilerinin her sabah bilgisayar, televizyon başına geçip çevrimiçi eğitime alışması biraz daha zor oldu; zaman aldı.

Koronavirüs sebebiyle Türkiye’de 900 milyon Dünya’da ise 1 milyardan fazla öğrenci okula gitmiyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimin Bilim Kurulunun kararına bağlı olarak devam edip etmeyeceğinin belli olacağını ama bu önlem kapsamında sürenin uzayabileceğini belirtmişti. 

  • Uzaktan Eğitim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tabii ki, eğitimin yükü şu an Milli Eğitim Bakanlığının, çevrimiçi dersleri hazırlayıp sunan ve öğrencilerini uzaktan takip etmeye çalışan öğretmenlerin omuzunda.  Ancak bu eğitim sürecinden çocukların etkili bir biçimde faydalanabilmesi için ebeveyn rehberliği gerekli olacaktır. Okulların kapanması, sosyal izolasyon, geçen hafta ilk defa başlayan 2 günlük sokağa çıkma yasağı dolayısıyla ebeveynler, evde çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmeye başladı. Bu sürecin oldukça stresli olduğunu biliyoruz; bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmek; çocuklarımızın, kendimizin ve sevdiklerimizin iyi olma halini gözetmek için  panik değil plan yapmak önemli.

Çocuklar ve Ekranlar’ın (Children & Screens) kurucusu Dr. Hurst-Della Pietra, Bu dönemi “aileler, ebeveynler ve çocuklar dahil herkes için stresli ve öngörülemez bir zaman” olarak tanımlıyor. “Bu dönemde çocuklarınıza yapılandırılmış bir gün ve rutin sağlayarak; eğitimlerinde olumlu itici bir güç olarak destek olabilirsiniz.”

Aşağıda sizin uzaktan eğitim sürecinde çocuklarınıza nasıl destek olabileceğinize ve onların nasıl yanında olabileceğinize dair öne çıkan önerileri derledik.

Coronavirus nedeniyle çocukları evde öğrenen ebeveynler için 9 ipucu

1- Dikkat dağınıklığını sınırlayın

Çocuğunuzun dikkatini okul çalışmalarına odaklaması için bir “dijital karantina” gerekebilir. Okul günü  bitene kadar, çalışmalarını tamamlamak için gerekenler dışında cihazlarını(aynı bir okulda olacağı gibi) kullanmalarını sınırlandırmalısınız . İsterseniz, çocuğunuzun teneffüs sırasında tableti, telefonu  bilgisayarı vs. oynamasına izin verebilirsiniz, ancak ders saati başlayana kadar sınırlı bir süreleri olduğunu hatırlatmayı unutmayın.

Çocuğunuz okul saatleri içerisinde sürekli ekran karşısında olacağı için teneffüs molalarında ve okul saatlerinden sonra tablet, playstation, bilgisayar dışında oyunlar oynaması ve aktiviteler yapması için teşvik edebilirsiniz. 

2- Öğrenmesi İçin Alan Açın

Yetişkin olarak ofiste veya evde çalışmak için  odaklanabildiğiniz, kendinize ait bir çalışma alana ihtiyaç duyduğunuz gibi çocukların da böyle bir alana ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Çocuğunuz için de (sadece okul saatleri için değil) benzer bir alan yaratmanız önemli.Rahat, sessiz, kendilerini ait hissedebilecekleri bir alanda odaklanmaları ve öğenmeleri daha iyi gerçekleşecektir. Bu alanın (imkanınız varsa) normalde oyun oynadıkları, televizyon izledikleri alandan farklı olmasına önem gösterin. 

3- Yemek, teneffüs gibi mola zamanlarına bağlı olun. 

Rutinler ve yapılandırılmış programlar okuldaki çocuklar için son derece önemlidir ve bu süreçte evde geçirilen okul saatleri farklı olmamalıdır. Çocukların günlük rutinlerini mümkün olduğunca normale yakın tutmaları evde öğrenmeleri destekleyecektir. Öğle yemeği ya da teneffüs saatinde, onları oturdukları yerden kalkmaya, temiz hava almaya, bir şeyler atıştırmaya teşvik edin. Bütün gün boyunca hareketsiz kalmamalı oldukça önemli. 

 4- Görüntülü konuşma aracılığıyla arkadaşlarıyla etkileşimde kalmaları için destekleyin

Çocuklarınız okulda sürekli birbirleri ile etkileşim halindeler ve buna alışkınlar. Bu yüzden birkaç gün bile sosyal ilişkilerden uzak kalmanın etkilerini kesinlikle hissetmişlerdir. Çocuklarınızın arkadaşlarını şahsen görmeleri bu süreçte güvenli olmasa da, sosyal medya veya mesajlaşmanın ötesinde çevrimiçi olarak onlarla etkileşime girmeleri için onları teşvik edin ve destekleyin. Görüntülü sohbetler şu an birisi ile yüz yüze görüşmeye en yakın olan araçtır ve sizin, çocuğunuzun ve başkalarının sağlığını tehlikeye atmadan sosyalleşmenin harika bir yoludur. Çocuğunuz arkadaşlarıyla düzenli olarak görüntülü sohbet etmiyorsa, veya çok istekli görünmüyorsa onu teşvik edin. 

  • Çocuklarınızın Koronavirüs döneminde arkadaşları ile bağlantıda kalmasını nasıl desteklersiniz?
5-Eski usül öğrenme araçlarını dahil edin.

Eski usulden kastımız basılı kitap, kağıda yazmak veya soru çözmek, not almak… Ekran karşısında çok fazla vakit geçirmek genç beyinler üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir, bu nedenle kağıt-kalemi, basılı materyali de uzaktan eğitim öğrenme sürecine dahil etmeniz, çocuklarınızı bu konuda teşvik etmeniz önemli. Muhtemelen çocuklarınızın molalarında ya da okul saatlerinden sonra da ekran karşısında vakit geçirmek isteyeceklerdir. Öğrenme sürecini, okul saati dışında kalan çalışmalarını ekrandan biraz bağımsız hale getirebilir; İmkanınız varsa çocuğunuz için ders materyallerini bastırabilirsiniz.

6- Diğer ebeveynlerle iletişim halinde olun

Sosyal izolasyon bu dönemde çok önemli, fakat bu süreçte başkalarıyla iletişimde kalmak (görüntülü sohbet, mesajlaşma, telefonla konuşma) hem sizin hem de çocuğunuzun iyi olma hali için oldukça önemli. Bu süreçte hepimiz evdeyiz. Ebeveynler için bu hem yeni hem eğlenceli hem de zor bir deneyim olabilir. Başka ebeveynlerle onların deneyimlerini duymak, önerilerini almak, yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sormak için görüşün, onlarla bağlantıda kalın. 

7- Program yapmanın gücünü hafife almayın

Şu an evden çalışıyor, çocuklarınız da uzaktan eğitim görüyorsa bunun sizin için yepyeni bir deneyim olduğunu tahmin edebiliyoruz. Sizin ve çocuğunuzun verimli çalışması için yapılandırılmış bir program son derece önemlidir. Uzmanlar, çocukların okula gittikleri zamanki uyku düzenini devam ettirmelerini öneriyor. Öğretmenleri tarafından bir program verilmemişse eğer, sadece her gün için değil, her hafta için de bir tane yazmalarına yardımcı olun. Programı çocuğunuzla birlikte yazın, onların ihtiyaçlarını mutlaka programa dahil edin. Şu an öngörülmesi zor bir süreç yaşıyoruz, çocuğunuzun günlük programı (önemli olan bağlı kalınan bir program olması) normale göre belki biraz esnek olabilir. Neden bu süreçte evde olduğunuzu sık sık hatırlatın; çocukların şu süreçte evde olmaları ve okula gitmemeleri hiçbir sorumlulukları olmadığı anlamına gelmez. Bunu onlarla konuşun. Uzmanlar, yetişkinlerin iş hayatında olduğu gibi, çocukların kendilerine hedefler ve görevler belirlemeyi, son teslim tarihlerini önceliklendirmeyi ve kendi kendilerine öğrenmeyi öğrenmeleri için onlara destek olmanızı öneriyor.  

8- Çocuklarınızın bunu bir tatil olarak görmesine izin vermeyin

Coronavirüs ve sosyal izolasyon sürecinde evde olmak çocuğunuza tatildeymiş gibi hissettirebilir. Ancak eğitiminin hala önce geldiğini hatırlatmak önemli. Ödevleri, sınavlar ve testler yalnızca sınıflar çevrimiçi hale geldiği için için ortadan kalkmıyor.

9- Eğlence için zaman ayırmayı unutmayın

Bu kesinlikle bir tatil olmasa da, evdeyken çocuklarınızla eğlenmeyi unutmayın. Çocuklarınızla beraber geçirebileceğiniz bu kadar zamanınızın olması oldukça nadir, bu yüzden bunu bir fırsat olarak kullanın. Çocuklar ve Ekranlar’da  (Childrens & Screens) çalışan uzmanlar bir ailecek aktiviteler planlamanızı, oyun oynamanızı öneriyor. Çocuğunuzun okul saati bittiyse ve sizin daha yapacak çok işiniz varsa siz çalışırken çocuklarınızın da kendilerini oyalayabileceği aktiviteleri içeren yazımıza göz atabilirsiniz.

Kategoriler: eğitim

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir