Çocuklar için Ücretsiz Kodlama Programları

Code.org

Kar amacı gütmeyen bu vakfın web sitesi, yeni başlayanlar için mükemmel bir fırsat sunmakta. Kodlama öğreten birçok yararlı çevrimiçi kaynak, uygulama paylaşır.  Teknolojideki en büyük isimlerin kodlamaya nasıl başladıklarından bahseden ilham verici vidyoyu anasayfalarında bulabilirsiniz.


Code Monster

Çocukların kod öğrenmesi için biçilmiş kaftan bu uygulamanın ekranında iki adet kutucuk bulunur. Biri kodu gösterir, diğeri kodun ne yaptığını gösterir. Kodla oynadıkça (bir sevimli biraz canavardan yardım alarak), her komutun ne yaptığını öğretir. Böylelikle çocuklar sıkılmadan oyun oynar gibi kod öğrenebilir.


Khan Academy

Kapsamlı ve zorlu matematik oyunlarıyla tanınan Khan Academy, çocuklara nasıl grafik, animasyon, etkileşimli görselleştirme ve daha fazlasını nasıl oluşturacaklarını öğreten basitleştirilmiş temel programlama eğitimlerine de sahiptir. En son güncellemede , kullanıcılara Pixar sanatçılarının işlerini nasıl yaptığını öğrenme şansı veren bir Pixar ortaklığı mevcuttur.


Scratch

MIT öğrencileri tarafından tasarlanan ve 8-16 yaş arası çocuklara yönelik olan bu kullanımı kolay programlama dili, çocukların hayal edebilecekleri hemen hemen her şeyi inşa etmelerini sağlar.Burada belirsiz kod satırları yok. Bunun yerine, Scratch bloklarını sanal Legolarmış gibi düzenleyebilir ve birleştirebilirsiniz. Bu sadece bir kodlama kılavuzundan daha fazlasıdır; fikirleri ve ilhamları değiştiren canlı bir çevrimiçi programcılar topluluğudur.

Swift Playgrounds

Apple tarafından iPad için tasarlanan Swift Playgrounds, Code Combat’ınç ok daha göze daha hoş gelen bir versiyonudur ve ücretsizdir. Çocuklar, kodlamanın temellerinde ustalaşmak veya kullanıcıların birçok benzersiz kodlama deneyimini keşfetmelerini sağlayan çok çeşitli zorluklarla denemek için rehberli “Kodlamayı Öğrenin” derslerinde etkileşimli bulmacaları çözebilir. İOS 12.0 veya üstü versiyonlu bir iPad gerektirir.

Çocuklar İçin Ucuz ve Abonelik Esasına Dayalı Kodlama Programları

Codecademy

Başlangıç sınıfı ÜCRETSİZDİR, sonra $ 19.99 / ay 

Bu interaktif web sitesi kullanıcı dostudur ve çocuklara oyun gibi gelen eğlenceli, basit egzersizlerle temel kodu öğretir. Temel bilgilerin ötesine geçmek için abone olmanız gerekir.

Code Avengers

ÜCRETSİZ denemeyi takiben 20 $ – 29 $ / ay 

Code Avengers diğer seçeneklerin göz alıcı grafiklerinden yoksun olsa da, web sayfaları, uygulamalar ve oyunlar oluştururken bir dizi ücretsiz giriş sınıfı sunuyor. Python’dan web geliştirme, JavaScript ve daha fazlasına kadar her derste ilk beş derse erişim sağlayan yedi günlük ücretsiz denemeye başlayabilirsiniz. Gördüklerinizi beğendiyseniz, bir üyelik planı satın alarak devam edebilirsiniz.

Çocuklar kendi oyunlarını nasıl programlayacaklarını öğrenirler. 

Code Combat

Fiyatlar ÜCRETSİZ denemeden sonra 9,99 $ ‘dan başlar 

Büyük çocuklar için en iyisi olan Code Combat, öğrenmeyi teşvik etmek için etkileşimli, rekabetçi bir oyun modu kullanır. Çocuklar saniyeler içinde oynayarak çevrimiçi olabilir; ileri becerilerin bir maliyeti var. O da görsel açıdan günümüz oyunları yanında yetersiz kalması.

Codemoji

Fiyatlar 7 $ / ay’dan başlamakta; birden fazla kullanıcıya izin verilir.  Çocuklar, HTML veya CSS kodlarının yerine emojiler kullanarak kod yazmayı öğrenir. İlk ders ÜCRETSİZDİR.

Kodable

ÜCRETSİZ denemeyi takiben 6,99 ABD doları/ay  veya 59,88 ABD doları/yıl 

Kodable, 4-10 yaş arası çocuklar için tam teşekküllü bir kodlama müfredatı oluşturmuştur. Anaokulu seviyesindeki çocuklar temel programlama mantığını öğrenebilirler, böylece ileriki yaşlarda JavaScript kodu yazabilirler. Okullarda yaygın olarak kullanılması hedeflenen Kodable, iOS cihazlarda da mevcuttur.

Lightbot

Bir kerelik 2,99 ABD doları ücret 

Lightbot’un düşük maliyetli uygulaması her yaşa hitap etmekte ve iOS, Android ve Amazon cihazları için kullanılabilir.

Stencyl

Başlangıç programlama ÜCRETSİZDİR, ardından seçilen pakete bağlı olarak 99- 199 $ / yıl 

Scratch’ın blok sisteminden esinlenilen bu yazılım, kullanıcıların iOS, Android, Flash, Windows, Linux ve Mac sistemleri için basit oyunlar oluşturmasına olanak tanır. Çocuğunuz bu konuda ciddiyse, oyunlarınızı yayınlama ve satma yeteneği de dahil olmak üzere gelişmiş işlevsellik ile birlikte ücretli ücretli planlar vardır. 12 yaş ve üstü çocuklar için önerilmekte.

Tynker

Fiyatlar, uzun vadeli taahhütlerde indirim ile 20 $ / ay’dan başlıyor 

Birçok popüler kodlama programı gibi, Tynker de birbirine kenetlenen kod bloklarıyla çalışır ve dili yeni başlayanlar için erişilebilir hale getirir. Sınıflar, kolay giriş noktaları için önerilen yaş kategorilerine ayrılmıştır. Her çocuğun bir hesaba ihtiyacı vardır, ancak çoklu çocuk indirimleri mevcuttur ve ara sıra satışlar da vardır.

Bonus : Çocuklarınıza hareket halindeyken kod yazmayı öğretmek istiyorsanız tonlarca harika kodlama uygulaması daha var (ve dasürekli sayıları artmakta.) Yeni başlayanlar için, Daisy the Dinosaur, Hopscotch, Grasshopper, Space Coders, Code Masters Wonderwood, Code Karts, ve CodeSpark Academy


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir