1- Sınırlarınızı belirleyin. Çocuklar, genellikle kafa karıştırıcı bir dünyayı anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olan ve yönlendiren sınırlara ihtiyaç duyarlar. Sınırlarınızı belli ederek sevginizi gösterin, böylece çocuklarınız kendi tutkularını güvenle keşfedebilir.

2- Çocuğunuzun kanatlarını bağlamayın. Çocuğunuzun yaşamdaki görevi bağımsızlık kazanmaktır. Gelişimsel olarak oyuncaklarını toplamasına, tabağını masadan kaldırmasına ve kendi giyinmesine izin verin. Çocuğa sorumluluk vermek, özsaygısı (ve sizin akıl sağlığınız!) için iyidir.

3- Her şeyi düzeltmeye çalışmayın. Küçük çocuklara kendi çözümlerini bulma şansı verin. Çocuğunuzun yaşadığı küçük hayal kırıklıklarını hemen iyi olmasını sağlamaya çalışmak için müdahale etmeden sevgiyle kabul ettiğinizde, ona özgüven ve esnekliğini(resilience) öğretirsiniz.

4- Disiplinin bir ceza olmadığını unutmayın. Sınırları uygulamak gerçekten çocuklara dünyada nasıl davranacaklarını öğretmek ve onların yetkin, özenli ve kontrol sahibi olmalarına yardımcı olmakla ilgilidir. 

  • Pozitif Disiplin Nedir?
  • Pozitif Disiplin: Ebeveynler için 50 Öneri

5- Savaşacağınız yeri seçin. Çocuklar çok fazla sayıda kuralı kabul edemezler. Giyim tarzları gibi gündelik basit şeyler üzerine tartışmak kurallar koymak yerine gerçekten önemli olan şeylere odaklanın – şiddet uygulamamak, yalan söylemek gibi.

Kendi Kaliteli Zamanınızı Yaratın

6- Çocuklarınızla oynayın. Oynanacak oyunu ya da yapılacak etkinliği onların seçmesine izin verin. Oyun kurallarına ya da oynanış şekline ya da etkinliğin “yapılması gerektiği gibi”  yapılıp yapılmadığına takılmayın. Kendinizi akışa bırakın ve olabildiğince eğlenin. Oyun oynamanın amacı bu!

7- Her gün birlikte kitap okuyun. Çocuğunuz doğduğu andan itibaren ona kitap okumaya başlayın; bebekler ebeveynlerinin seslerini dinlemeyi severler. Çocuğunuzla kitap aracılığıile bir bağ kurmak, onu ömür boyu okumaya hazırlayacak harika deneyimidir.

8- Günlük özel/yalnız zaman planlayın. Çocuğunuzun kesintisiz olarak en az 10 ila 15 dakika birlikte -baş başa- vakit geçirebileceğiniz bir etkinlik seçmesine izin verin. Eğer birden fazla çocuğunuz varsa kardeşlerin her biri ile ayrı ayrı bu vakti (yalnız zaman) geçirebildiğinizden emin olun.

9- Çocuğunuzun anne ve baba ile eşit zaman geçirdiğine emin olun. Çalışan anne ve/veya baba iseniz bu her zaman kolay değildir. Ama iki ebeveyni ile de eşit ve kaliteli zaman geçiren çocuklar okulda daha başarılı oluyor, problemleri daha kolay çözüyor, ve sorunlarla daha iyi baş ediyorlar

10- Anılar yaratın. Çocuklarınız özellikle çok küçük yaşlarda muhtemelen onlara söylediğiniz şeyleri hatırlamayacaklar, ancak birlikte yaptığınız aile ritüellerini hayat boyu hatırlarlar. Muhtemelen siz de geriye dönüp baktığınızda ebeveynlerinizin dediklerinden çok sizinle geçirdikleri anları hatırlıyorsundur.  Oyun geceleri, yatmadan önce yapılan aktiviteler, pazar kahvaltıları, lego günleri…

İyi bir rol model olun

11- Çocuklarınızın hak ettiği rol modeli olun. Çocuklar ebeveynlerini izleyerek öğrenirler. Uygun, saygılı, iyi davranışları modellemek, onlara ne yapacaklarını söylemekten çok daha iyi sonuç verir.

12- Hata yaptığınızda bunu kabullenin. Bu, çocuğunuza nasıl ve ne zaman özür dilemesi gerektiğini göstermenin en iyi yoludur.

13- Yeşil yaşayın. Çocuklarınıza doğayı korumanın  ve çevre ile ilgilenmenin ne kadar kolay olduğunu gösterin. Her gün daha az israf edin, geri dönüştürün, yeniden kullanın ve koruyun. Bir öğleden sonra mahallenin çevresinde çöp toplayın. Evde bitki,balkonunuzda yetişebilecek ot, biber gibi kendi yiyebileceğiniz ürünler yetiştirin.

14- Her zaman doğruyu söyleyin. Çocuğunuzun da bu şekilde davranmasını istersiniz, değil mi?

15- Eşinize ve/ya sevdiğiniz kişilere sevginizi gösterin. Sizin duygusal ilişkileriniz çocuğunuzun, özellikler erken yaşlarda, samimi bir ilişkinin neye benzediğini, nasıl hissettirdiğini gösteren tek örnek olabiliyor. Bu  standardı belirlemek sizin işiniz.

16- Ebeveynlik farklılıklarına saygı gösterin. Eşinizin çocuk yetiştirmeye yönelik temel yaklaşımını destekleyin – beraber belirlediğiniz sınırların dışına çıkmadığı sürece. Eşinizi eleştirmek veya tartışmak, evliliğinize ve çocuğunuzun güvenlik duygusuna, kendi sınırlarınızı genişletmekten daha fazla zarar verecektir. 

Takdir Etmenin  En İyi Yollarını Bilin

17- Takdir edin. Basitçe, “Harikasın” demek yerine, çocuğunuzun olumlu geribildirimi hak etmek için ne yaptığına dair açık olun. “Ben telefondayken kurabiye istemek için beklediğin ve sabrın için teşekkürler” diyebilirsiniz.

18- Nasıl hissettiğinizi söyleyin. Çocuğunuzun yararlı veya hoş bir şey yaptığını fark ettiğinizde, ona nasıl hissettiğinizi bildirin. İyi davranışı güçlendirmenin harika bir yolude bu, bu yüzden aynı davranışı yapmaya devam etmesi daha olası.

19- Çocuklarınız hakkında dedikodu yapın. Kulak misafiri olduğumuz şeylerin etkisi, doğrudan bize söylenenden çok daha güçlü olabilir. Çocuğunuzu takdir edeceğiniz zaman bunu  büyükanne, baba ve hatta oyuncağına fısıldarken – dedikodusunu yaparken sizi “yakalamasına” izin vererek takdirinizi daha etkili hale getirin.

Kendinize  güvenin

20- Mola verin. Pişirmek için çok yorgun olduğunuzda dışarıya yürüyüşe çıkmak, arabayla bir tur atmak sizi kötü bir ebeveyn yapmaz.

21- İçgüdülerinize güvenin. Hiç kimse çocuğunuzu sizden daha iyi tanıyamaz. Onun sağlığı ve refahı konusunda içgüdülerinizi takip edin. Eğer bir şeyin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, haklısınızdır. 

22- Hayır deyin. İş yerinde ya da diğer sosyal çevrenizde gönüllü olarak fazladan sorumluluk almaya hayır deme şansınız varsa değerlendirin.  Çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmekten asla pişman olmayacaksınız. 

23- Çocuğunuza saygısızlığı kabul etmeyin. Asla kaba davranmasına izin vermeyin; size ya da başka birine zarar vermesine, kırıcı şeyler söylemesine izin vermeyin. Eğer yaparsa, ona herhangi bir saygısızlığa tahammül etmeyeceğinizi söyleyin.

24- İşbirliği içinde olun. Değiştirmek istediğiniz davranışları ya da desteklemek istediğiniz beceriler için tek başınıza olmanız yetmeyebilir. Diğer bakım verenlerle (anneanne, baba, teyze, hala..) işbirliği içinde olun.

Kategoriler: Gelişim

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir