Sosyal Becerileri Desteklemeyi Unutmayın.

25- Çocuklarınıza her gün üç “sen” sorusu sorun. Konuşma sanatı önemli bir sosyal beceridir, ancak ebeveynler genellikle öğretmeyi ihmal ederler. “Okulda eğlendin mi?”; “Gittiğin partide ne yaptın?”; veya “Yarın öğleden sonra nereye gitmek istersin?”

26- Çocuklarınıza konuştukları kişinin göz rengini farketmelerini söyleyin. Göz teması kurmak, tereddüt eden bir çocuğun daha güvenli görünmesine ve herhangi bir çocuğun daha iddialı olmasına, karşısındakinin dinlendiğini bilmesine ve karşısındakinin de kendini güçlü hissetmesine yardımcı olacaktır. 

27- Çocuğunuzun güçlü duygularını kabul edin. Çocuğunuzun öfke nöbeti sona erdiğinde, ona, “Bu nasıl hissettirdi?” ve “Sizce ne yapmak daha iyi hale getirir?” diye duyguları üzerine konuşabilmesi için sorular sorun. Önemli kısım ise onu dinlemek. Eğer konuşmasına izin verirseniz, bir öfke nöbetini daha çabuk atlatabilir, zamanla hiç yaşamayabilirsiniz.

  • Sosyal Duygusal Beceriler Neden Önemli?
  • Çocuğunuzun sosyal duygusal becerilerini geliştirmek için 20 Öneri

Şükran duygusunu destekleyin

28- Çocuğunuza nasıl sorumlu vatandaş olabileceğinizi gösterin. Tüm yıl boyunca başkalarına yardım etmenin yollarını bulun. Çocuklar toplumda gönüllülük yaparak bir öz-değer duygusu kazanırlar.

29- Şımarık bir çocuğu yetiştirmeyin. Bu düşünceyi aklınızda bulundurun: Her çocuk bir hazinedir ve biriciktir, ancak hiçbir çocuk evrenin merkezi değildir. Ona buna göre öğretin.

30- İyi bir insan olmanın ne demek olduğu hakkında konuşun. Erken başlayın: Örneğin, masal okurken çocuğunuza karakterlerin acımasız, iyi, kötü, nazik olup olmadığını sorun ve neden öyle düşündüğünü açıklamasını isteyin.

31- Çocuklarınıza değerlerin neden önemli olduğunu açıklayın. Basit cevap: Nazik, cömert, dürüst ve saygılı olduğunuzda, çevrenizdeki insanları iyi hissettirirsiniz. Daha da önemlisi, kendinizi daha iyi hissedersiniz.

32- Akşam yemeğinde her gece bir “şükran çemberi” oluşturun. Masanın etrafında bir çember oluşturun ve sırayla o gün her birinize cömert ve nazik olan insanlar hakkında konuşun. Sıradan gelebilir, ancak herkesin iyi hissetmesini sağlar.

Akşam Yemeği Hakkında Stres Olmayın

33- Bir yiyecekleri tekrar tekrar servis edin. Çocuğunuz yeni bir yemeği reddederse, umudunuzdan vazgeçmeyin. Yemeden ve sevdiğine karar vermeden önce altı, sekiz hatta 10 kez daha teklif etmeniz gerekebilir.

34- Yemek kavgalarından kaçının. Sağlıklı bir çocuk içgüdüsel olarak ne kadar yiyeceğini bilir. Tabağındaki yiyecekleri bitirmeyi reddederse, bırakın. Açlıktan ölmeyecek.

35- Her gün ailecek olarak en az bir öğün yiyin. Masada birlikte oturmak, herkesin bağlantıda kalması için rahat bir yol – mutlu haberleri paylaşmanın, gün hakkında konuşmanın veya aptalca bir şaka anlatmanın zamanı. Ayrıca çocuklarınızın sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olur.

36- Çocuklarınızın sipariş vermesine izin verin. Evde yenecek yemeğin haftada en az iki kere çocuklar tarafından seçilmesine izin verin. Eve alışveriş listesine onların da ihtiyaçlarının dahil olduğuna emin olun; bazen alışveriş listesinin tamamının çocuğunuz tarafından hazırlanması için çocuğunuzu teşvik edin. 

Her zaman “Seni seviyorum” deyin.

37- Çocuklarınızı eşit şekilde sevin, ancak onlara eşsiz bir şekilde davranın. Onlar farklı bireyler.

38- İçinizden her geldiğinde 523 kez bile olsa  “Seni seviyorum” deyin. Çok fazla duygusal sevgi ile bir çocuğu şımartamazsınız. 

39- Çocukların sahibi olmadığınızı hatırlayın. Çocuklar sizin değil, sadece bir süreliğine size ödünç verildi. Bu sürede, iyi ve güçlü insanlar olarak büyümeleri için onlara yardımcı olmak için elinizden geleni yapın.

40- Anın tadını çıkarın. Evet, ebeveynlik gezegendeki en yorucu iştir. Evet, eviniz dağınık, çamaşırlar yığılmış ve bulaşıkların yıkanması gerekiyor. Ama çocuğunuz o sırada çok eğleniyor ve mutlu. Düşünmeyi bırakın ve anın tadını çıkarın.

Zihinsel ve Fiziksel Aktiviteyi Arttırın

41- Bebeğinize işaret ederek ifade etmeyi öğretin. Bir çocuğun konuşamaması, söylemek istediği şeyler olmadığı anlamına gelmez. Basit işaretler, neye ihtiyacı olduğunu ve nasıl hissettiğini bilmenize yardımcı olabilir.

42- Televizyonu salonda tutun. Araştırmalar, yatak odalarında TV bulunan çocukların daha fazla kilo aldığını, daha az uyuduğunu ve daha düşük notlara ve daha zayıf sosyal becerilere sahip olduğunu göstermiştir. 

43- Çocukları hareket ettirin. Son araştırmalar, küçük çocuklarda beyin gelişiminin fiziksel aktivite düzeylerine bağlı olabileceğini göstermektedir. Bebeğinizi emeklemesini sağlayın, yürümeye başlayan çocuğunuzun bebek arabasına binmek yerine yürümesine izin verin ve büyük çocuğunuz için bol miktarda egzersiz yapması için fırsatlar yaratın.

Tüm Ebeveynler İçin Sağlık Önerileri

44- Çocuklarınızı aşılayın. Ülkemizde ve dünyada kızamık ve diğer hastalık salgınları devam etmektedir.

45- Dişlere dikkat. Çocuğunuzu günde iki kez dişlerini fırçalamaya teşvik etmek çürüklere ve diğer ağız hastalıklarına  karşı koruma sağlayacaktır.

46- Güvenlik konusunda dikkatli  ve ısrarcı olun. Evinizi bebekler için güvenli hale getirin ve 5 yaşın altındaki bir çocuğu asla küvette yalnız bırakmayın. Araba koltuklarının doğru takıldığından emin olun ve çocuğunuzun bisikletini veya scooterını kullanırken kask takması konusunda ısrarcı olun.

47- Doktorunuzu dinleyin. Çocuk doktorunuz antibiyotik yazmadığı sürece kullanmayın. En iyi ilaç dinlenme, bol sıvı ve biraz ateş düşürücü olabilir. Aşırı antibiyotik vermek çocuğunuz için tıbbi sorunlara neden olabilir ve tedaviye dirençli gençler/yetişkinler olmalarına sebep olabilir..

48- D Vitamini. Çocuğunuzun yeterince güneş ışığı aldığına emin olun. Öğlen çıkıyorsanız mutlaka güneş kremi kullanın. 

49- Bebeğinizi uyuya kalmadan yatırın. Bu, çocuğunuzun kendi başına uykuya dalmasını öğrenmesine yardımcı olur ve ileride olabilecek uyku problemlerinin önüne geçer.

Kategoriler: Gelişim

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir