• Korona virüsünü çocuklarınızla konuşmaktan korkmayın. Çoğu çocuk internet üzerinden, arkadaşlarından ya da diğer yetişkinlerden doğru ya da yanlış birçok içeriğe maruz kalmış olabilir. Bu nedenle ebeveyn olarak bu konuda konuşmaktan kaçınmayın. Bir şeyden bahsetmemek aslında çocukları daha fazla endişelendirebilir.
  • Sohbeti gerçekleri aktarma ve çocuğunuzun bu sürece dair fikirlerini ve duygularını öğrenmek ve paylaşmak için bir fırsat olarak düşünün. Amacınız, çocuklarınızın bilgili hissetmelerine ve arkadaşlarından veya haberlerde duyduklarından daha güven verici gerçeklere dayalı bilgi edinmelerine yardımcı olmaktır.
  • Sohbetiniz çocuğunuzun gelişimsel özelliklerine uygun olmasına önem gösterin. Çok bilgi çocuğunuzun kaldırabileceğinden fazla olabilir. Virüsten ve dünyada olanlardan bahsetmemek veya çok az bahsetmek ise çocuğunuzun merakını ve yeterli bilgi alma isteğini karşılamayacaktır. Unutmayın, sizin aracılığınızla yeterli bilgiye ulaşamayan çocuk internete dönecektir. Bunun yerine, çocuğunuzun sorularını yanıtlamaya çalışın. Güvendiğiniz internet sayfalarını, youtube kanallarını eğer çocuğunuz aktif bir internet kullanıcıysa onunla paylaşın.
  • Dürüst ve net bir şekilde cevap vermek için elinizden geleni yapın. Her şeye cevap veremiyorsanız sorun değil; önemli olan çocuğunuzun yanında olmanız ve onun merakına kulak kabartmanız.
  • İpuçlarını çocuğunuzdan alın. Çocuğunuzu korona virüs hakkında duyduklarını ve bildiklerini size anlatması için teşvik edin. Bu olanlar karşısında ne hissettiğini sorun ve paylaşması için cesaretlendirin.
  • Onlara soru sorma fırsatı verin. Soruları cevaplamaya (ama hemen değil) her zaman hazır olmayabilirsiniz. Bu durumda soruları bir yere not edin (çocuğunuzun sizin not ettiğini görmesi önemli, böylece soruları geçiştirdiğinizi düşünmeyecektir), araştırıp soruları yanıtlayacağınızı söyleyin. Eğer konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilse soruları hemen cevaplamayın. Yanlış bilgi veya ifade biçimleri çocuğunuzu korkutabilir.
  • Bilgileri sıralamak yerine, çocuğunuzun sorularını yanıtlamaya çalışın.
  • Kendi kaygınızla başa çıkın ve çocuğunuza yansıtmamaya çalışın. Endişeli olduğunuzu fark ederseniz, kendinize çocuğunuzun sorularını yanıtlamaya çalışmadan önce sakinleşmek için biraz zaman ayırın.
  • Çocuklara güven vermenin önemli bir yolu, aldığınız güvenlik önlemlerini vurgulamaktır. Çocuklar kendilerini güvende tutmak için ne yapacaklarını bildiklerinde güçlenmiş hissederler..
  • Rutininize sadık kalın. Bu, özellikle okula devam edilmediği için oldukça önemli. Düzenli yemek ve uyku saatleriyle yapılandırılmış günler, evde olsalar dahi okul saatlerinde eğitimlerine devam etmeleri ve okuldalarmış gibi rutinlerini devam ettirmeleri çocukları mutlu ve sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır.
  • Çocuklarınız bu süreçte sosyalleşmekte sıkıntı çekebilir. İnternet aracılığıyla sosyalleşmeleri için nasıl destek olabileceğinize dair yazımıza göz atabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir