Halihazırda evden çalışan bir ebeveyn olabilirsiniz, belki de sağlığımızı korumak ve virüsün yayılmasını engellemek için önlem olarak evden çalışmaya başladınız. Tabii okullar da uzaktan eğitim veriyor. Bazı ebeveynler için bu sürecin çok zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Birçok ebeveynin ise başka bir bakım verenden yardım alma şansı yok. İşe gidiyor olsanız bile eve döndüğünüzde enerjisini atamamış, bütün gün evde tıkılı kalmış, arkadaşlarıyla bağlantıda kalamamış çocuğunuzun canı sıkılmış olmaz mı? 

Öğretmenler, çocuk gelişimi uzmanları ve veliler, bir tür günlük rutin oluşturmanın, çocukların (ve dolayısıyla ebeveynlerinin) daha az stresli hissetmelerine; kaygı ve belirsizlik içinde yaşadığımız şu dönemde bir rahatlık hissi vermesine yardımcı olacağı konusunda hemfikirdir. Günün üçüncü Zoom toplantısına bağlanmaya çalışırken çocuklarınızı meşgul etmek için yapabileceğiniz birçok küçük şey var. 

Eski bir öğretmen olan  Liz Kleinrock, “günlerinize yeni yapılar eklemek önemli olsa da, evinizi bir anaokulu sınıfına dönüştürmeniz gerektiği anlamına gelmez” diyor. 100 ataç saymak gibi birçok basit ve eğlenceli etkinlik, çocukların akademik becerilerini daha yaratıcı ve serbest bir şekilde pratik etmelerine yardımcı olabilir. (Sadece bu oyunu ataçları yemeye çalışacak kadar küçük çocuklarla oynamayın.) Eğitimci ve bir anne olan  Britt Hawthorne, bütün gününü evde çocuklarıyla geçirmeye başlayan ebeveynlere, kendileri için neyin işe yaradığını gözlemlemek için biraz zaman ayırmasını tavsiye ediyor. “Başkasının umutlarını, hayallerini ve kaynaklarını temel alan bir program yapmak yerine ailenizi takip edin” diyor.

Bu yazımızda biz de sizin için siz çalışırken çocuğunuzu da ekran başından uzak tutacak; okul saatleri dışında ya da yarım saatlik teneffüslerinde sizin çalışmanızı aksatmadan çocuğunuzun yapabileceği hatta beraber yapabileceğiniz aktiviteleri derledik. Ama Britt Hawthorne’nin de dediği gibi bunların hepsi size veya çocuğunuza uygun olmayabilir. Kendinizin ve çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu, çocuğunuzun nelerden zevk aldığını siz ve çocuğunuzdan daha iyi kimse bilemez. Lütfen günlük ev rutininizi oluştururken çocuklarınızın fikrini alın; onlarında karar alım süreçlerine katılmalarına önem gösterin. Bu süreçte neden evde olduğunuz, çocuğunuzun neden şuanda okula gidemediğini, güncel gelişmeleri, alınması gereken önlemleri çocuğunuzla konuşun, ona hatırlatmalar yapın. 

İlgili yazı: Çocuklarla Koronavirüsü Konuşmak

Kategoriler: Gelişim

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir